Duyurular
İş Portföy Yönetimi A.Ş.'nin Ankara'da irtibat bürosu açma talebi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından olumlu karşılandı. Konuya ilişkin açıklama SPK bülteninde yer aldı.

Enflasyonda ilk olumlu sinyaller haziran ayı ile geldi

5.07.2024

Haziran ayında yıllık enflasyon beklentilerin altında bir seyirle %75,45’ten %71,60’a geriledi. Mevsimsellikten arındırdığımız göstergelere enflasyonun ana eğilimindeki iyileşmenin haziran ayıyla başladığına işaret etti. Mevcut projeksiyonumuz yıl sonunda enflasyonun %44,5 seviyelerinde olacağını yansıtıyor. Merkez Bankası Başkanı Karahan Reuters’a yaptığı açıklamasında oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde sadece haziran verisi ile çıkarım yapmanın doğru olmadığını, henüz kat edilecek yollarının olduğunu ve sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikaları doğrultusunda oluşmasını bekleyeceklerini belirtti. Haziran ayı PPK toplantısının özetlerinde talebin Enflasyon Raporu’nda öngörülen ölçüde yavaşlamıyor olabileceği değerlendirmesi dikkat çekti. Haziran ayında dış ticaret açığı yıllık 1,1 milyar dolarlık yükselişle 6,4 milyar dolar oldu. Tüketim malı ithalatının önceki aylara kıyasla yavaşlaması olumluydu. İstanbul Sanayi Odası imalat PMI aylık 0,5 puan gerileyerek 47,9 oldu. PMI da haziran ayı için üretimde yavaşlama sinyali veren diğer bir başka anket bazlı gösterge oldu. Haftaya sert satış ile başlayan Borsa İstanbul salı gününden itibaren kayıplarını telafi etti, bankacılık endeksi BIST100'ün yönü için belirleyici endeks oldu. Haziran ayının son haftasında net uluslararası rezervler haftalık 5,4 milyar dolar gerileyerek 39,3 milyar dolar oldu. Aynı dönemde hisse senedi, tahvil ve eurobond piyasasından 0,5 milyar dolar çıkış oldu. Geçtiğimiz pazar günü Fransa’da yapılan seçimin ilk turunda aşırı sağcı partilerin kurduğu ittifak en fazla oyu aldı. Perşembe günü İngiltere’de gerçekleşen erken seçim sonuçlarına göre İşçi Partisi mecliste çoğunluğu elde etti. Fransa ve İngiltere’de seçim sonuçları zaten beklentiler dahilinde olduğu için belirgin bir piyasa tepkisi olmadı. Haziran ayındaki FOMC toplantısının tutanakları enflasyonda yukarı yönlü risklere, istihdam piyasasında ise aşağı yönlü risklere vurgu yaptı ve genel olarak ihtiyatlı duruşun korunması gerektiği yönünde sinyaller içerdi. Küresel bileşik PMI 53,7’den 52,9’a gerileyerek ekonomik aktivitenin yavaşladığını gösterdi. Biden açısından oldukça kötü geçtiği değerlendirilen münazara ardından tahvil faizleri yükselerek ikinci bir Trump döneminin gerçekleşeceği yönünde fiyatlamalar yaptı. Önümüzdeki hafta mayıs ayına dair sanayi üretim endeksi, işsizlik oranı, perakende satış hacim endeksi ve cari denge açıklanacak. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin yıldan yıla %4,2 yükselmesini bekliyoruz. Cari açığın yıldan yıla 6,2 milyar dolar gerileyerek 1,6 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde 12 aylık cari açık 31,5 milyar dolardan 25,3 milyar dolara inecek. Yurt dışında ise Çin ve ABD’de enflasyon verileri takip edilecek. Pazar günü Fransa’da parlamento seçiminin son turu yapılacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

12.07.2024

ABD enflasyonu piyasalarda iyimserliği artırdı

6.07.2024

İş'te Makro Temmuz: Gözler dezenflasyon sürecinde

25.06.2024

Brandverse'ten İş Portföy'e Ödül!

Yenilenen web sitemiz ile en başarılı pazarlama, iletişim ve reklam çalışmalarının ödüllendirildiği Brandverse Awards’ta “Kullanıcı Deneyimi UX/UI” kategorisinde Bronz Ödülün sahibi olduk!

Haber

12.06.2024

EDU - İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon 1 Yaşında!

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Hüseyin Gayde, CFA katılımı ile Genel Müdür Yardımcımız Nilüfer Sezgin moderatörlüğünde “EDU - İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon 1 Yaşında!” yanınında Fonumuzu, Fonumuzun 1 yıllık performansını anlattı.

Tüm soru ve görüşleriniz için

Hemen Arayın!

0 850 290 31 73Hemen Arayın!